منابع طبیعی و امور اراضی
مسائل و مشکلات - ظرفیت ها و فرصت ها 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

 

رجحان و برتری حقوق حاکمیت بر حقوق مالکیت  در واقع در مفهوم حفظ اراضی زراعی نهفته است  که به راحتی نا دیده گرفته می شود و مشخص نیست زارعین که در گذشته یعنی چهل سال قبل حق هیچ گونه ادعایی نداشتند و به موجب قانون اصلاحات ارضی امروز مالک مشاعی در املاک زراعی هستند تا چه حدی حق مالکیت در چارچوب قانون آنها می تواند انیت غذایی کشور را تهدید کند.

مبنای تغییر کار بری با ملاحظه به  عبارت " در آمد آن بیش از کشاورزی باشد " در تبصره  2 ماده صدر الذکر ، توجیه موجه تری برای تغییر کاربری اراضی دارد اما  مبنای تغییر کار بری قانون حفظ کار بری اراضی زراعی و باغات و اصلاحات بعدی توسعه مناطق شهری و مصرف گرائی و رفاه زد گی است !     

بی انگیزگی زارعین نسل دوم قانون اصلاحات ارضی واضح است. با تقسیم سهم الارث و کوچک شدن واحد زراعی ، برای زارع کم سواد و یا چند شغله و یا تحصیل کرده اما غیر مرتبط و با نظام تولید سنتی و عملکرد در واحد سطح پائین،صرفه اقتصادی وجود ندارد و لاجرم فروشنده است و اراضی را به ثمن بخس می فروشد.

سوداگران زمین که البته بر زارعین منت می گذارند و در این بازار کساد،  زمین های زراعی را می خرند و فریز می کنند برای روز مبادا !

خود کفایی و امنیت غذایی با  حفظ کار بری اراضی زراعی و با افزایش بهره وری دربخش کشاورزی زمانی محقق می شود که عملکرد در واحد سطح افزایش یابد.

اجرای طرح های افزایش بهره وری بخش کشاورزی که اگر صرفا منوط به طرح واگذاری اراضی ملی شیبدار برای توسعه باغات  گردد و به تبدیل منابع جنگلی و کاهش  مساحت آن بیانجامد، مغا یر با توسعه پایدار کشاورزی است و نمی تواندبه بهره وری بپردازد و همانند گذشته در بهره برداری بی هدف سر در گم می شود.

تنوع آب هوایی کشور زمینه مناسبی را برای تنوع تولیدات و حتی نوعی از تولیدات در مناطق مختلف با تناوب زمانی ، قابلیتی ویژه برای کشور ما است .

عملکرد در واحد با استفاده از یافته های علمی روز که بسهولت می تواند توسط نیروی انسانی متخصص بکار گرفته شود قابل افزایش است.


موضوعات مرتبط: قانون افزایش بهره وری
[ پنجشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۹ ] [ 5:57 ] [ بهزاد انگورج ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب